W niedzielny wieczór do łomżyńskiej katedry przybyli przedstawiciele oddziałów KSM-u i Akcji Katolickiej z terenu Diecezji Łomżyńskiej, gdyż tego dnia, we wspomnienie liturgiczne bł. Karoliny Kózkówny oba stowarzyszenia obchodzą swoje święto patronalne.

Co prawda, jak zaznaczył ks. Robert Śliwowski Diecezjalny Asystent Akcji Katolickiej i KSM-u uroczystością patronalną jest Uroczystość Chrystusa Króla ale ponieważ od kilku lat bł. Karolina została ustanowiona przez Episkopat Polski patronką młodzieży dlatego też w naszej diecezji właśnie w jej liturgiczne wspomnienie młodzież składa przyrzeczenia członkowskie ale też patrząc na swoją patronkę, ci którzy chcą wejść na odważną drogę czystej miłości przyjmują obrączkę czystości bł. Karoliny, by przez jej wstawiennictwo, pomoc i naśladownictwo, żyć w czystości przedmałżeńskiej aż do zawarcia sakramentu małżeństwa.

 

Uroczystej liturgii przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, który w homilii przypomniał, iż tegoroczne świętowanie zbiega się ze szczególnym wspomnieniem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W tych dniach mówimy z dumą, że polska historia to była również historia świętości. Historia wielkich świętych żyjących we wszystkich epokach. Święci to nie samowita galeria postaci, ich działalność prowadziła do duchowego odrodzenia polaków i wtedy dopiero przyszła niepodległość – mówił do zebranych bp Tadeusz Bronakowski.

W tym kontekście biskup przypomniał życiorys błogosławionej Karoliny, który jak wskazał jest wciąż aktualny.

Błogosławiona Karolina jest wielkim przykładem dla współczesnej młodzieży, ale czyż nie jest w pewnym sensie przykładem zawstydzającym. Mówił o tym Jan Paweł II w homilii beatyfikacyjny. «Czyż Święci są po to, ażeby zawstydzać? Tak. Mogą być i po to. Czasem konieczny jest taki zbawczy wstyd, ażeby zobaczyć człowieka w całej prawdzie. Potrzebny jest, ażeby odkryć, lub odkryć na nowo właściwą hierarchię wartości. Potrzebny jest nam wszystkim. Chociaż ta młodziutka dziewczyna swoim życiem i śmiercią mówi przede wszystkim do młodych. Do chłopców i dziewcząt.» Czyż przykład błogosławionej Karoliny, młodej ewangelizatorki nie jest potrzebny w czasach gdy młodzi tak często wypierają się Pana Boga, gdy w mediach lansuje się ateizm i odrzucenie religii jako coś modnego i pozytywnego – pytał zebranych bp Tadeuszu.

Biskup pomocniczy wskazał, że w dzisiejszym świecie nie jest łatwo być wiernym Bogu ale warto pomimo przeciwności dążyć do świętości.

Wpatrując się we wzór życia bł. Karoliny odnajdujcie w waszych sercach odwagę świętości, wiemy, że dzisiaj nie jest to zadanie łatwe. Paradoksem współczesnego świata jest fakt, że dzisiejsza młodzież coraz częściej wstydzi się dobrego życia w zgodzie z bożymi przykazaniami, a coraz głośniej chwali popełnianymi przez siebie grzechami. (…) Dlatego dzisiaj najgoręcej proszę wszystkich młodych, nie rezygnujecie ze swojej wiary tylko po to aby przez chwilę być modnym i popularnym, idźcie pod prąd, bądźcie prawdziwymi bohaterami świętości, bądźcie odważnymi zwycięzcami, miejcie odwagę świętości – zachęcał wszystkich biskup Bronakowski, a cytując papieża Franciszka z Adhortacji „O powołaniu do świętości w świecie współczesnym”mówił: «Jesteś osobą konsekrowaną? Bądź świętym, żyjąc radośnie swoim darem. Jesteś żonaty albo jesteś mężatką? Bądź świętym, kochając i troszcząc się o męża lub żonę, jak Chrystus o Kościół. Jesteś pracownikiem? Bądź świętym wypełniając uczciwie i kompetentnie twoją pracę w służbie braciom. Jesteś rodzicem, babcią lub dziadkiem? Bądź świętym, cierpliwie ucząc dzieci naśladowania Jezusa. Sprawujesz władzę? Bądź świętym, walcząc o dobro wspólne i wyrzekając się swoich interesów osobistych.» – zakończył swoją homilię bp Bronakowski.