APELE JASNOGÓRSKIE U ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU
W OSTROŁĘCE
Grupa Biała im. Św. Jana Pawła II

,,Co dzień, gdy przejdziesz próg. Jest tyle dróg, co w świat prowadzą. I znasz sto mądrych rad, co drogę w świat – wybierać radzą. I wciąż ktoś mówi ci, że właśnie w tym tkwi sprawy sedno. Byś mógł z tysiąca dróg – wybrać tę jedyną”.
(Raz Dwa Trzy, Idź swoją drogą, tłum. W. Młynarski)

Miesiąc sierpień to wyjątkowy czas, wakacje, urlopy, chwile wytchnienia, odpoczynku ale z drugiej strony dla niektórych osób to czas wytężonego zaangażowania w pracę, obowiązki, w trzeźwość czy też pielgrzymowanie do wyjątkowego miejsca dla każdego, który kocha, kocha swoją mamę - Najświętszą Maryję Pannę.
Miesiąc sierpień to taki pątniczy szlak, którym wędrują tłumy pielgrzymów, by zanieść Matce Bożej swoje intencje i nie tylko, wielu niesie intencje innych osób, by je ofiarować, by polecać, prosić, by spotkać się z Najświętszą Panienką, by na tej drodze na nowo odnaleźć Chrystusa w swoim życiu, drugim człowieku. By nauczyć się żyć w Nim, przez Niego i dla Niego.


Dla osób, które z różnych racji nie mogą wziąć udziału w pielgrzymce pieszej w naszej parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Ostrołęce powstała wyjątkowa tradycja, by spotykać się na modlitwie jako Grupa Biała im. Św. Jana Pawła II.
Gromadziliśmy się w dniach 1 – 13.08, na wieczornej modlitwie apelowej w świątyni pod przewodnictwem naszych duszpasterzy ks. Dariusza Krajewskiego, ks. Sławomira Brutkowskiego i ks. Szymona Biedrzyckiego oraz dk. Karola Nerwińskiego. Cel był jeden modlitwa za pielgrzymów, a także w intencjach naszych, tych ukrytych w głębinach naszej duszy. Zanosiliśmy przed oblicze Matki Bożej swoje troski, problemy, prośby, słabości by Maryja nasza Matka wstawiała się za nami u swego Syna. Codzienna wieczorna modlitwa gromadziła z dnia na dzień coraz większą grupę ludzi. Kolor Biały naszych strojów również wskazywał innym gdzie zmierzamy, pielgrzymujemy.
Stałymi elementami były śpiew hymnu Bogurodzica, intonowanego już niegdyś przez polskich rycerzy, walczących m. in. pod Grunwaldem w XV w., jak również jednoczące Polaków rozsianych po cały świecie „Maryjo, Królowo Polski...” z wymownym zapewnieniem „Jestem, Pamiętam, Czuwam”.
Każdego dnia dowiadywaliśmy się o kolejnym etapie przebytej drogi przez pielgrzymów, również towarzyszyła nam myśl przewodnia pochodząca od naszego Patrona Jana Pawła II, którą kapłani nam ukazywali, byśmy idąc przez życie, wcielali to co mówił nasz wielki rodak. Podczas nabożeństwa istniała możliwość spowiedzi oraz przyjmowaliśmy Jezusa Chrystusa w Komunii Świętej. Ewidentnym znakiem jedności z naszym patronem byłą modlitwa za wstawiennictwem Św. Jana Pawła II.
W niedzielę 13 sierpnia spotkaliśmy się na wspólnej modlitwie różańcowej, wspominając rocznicę objawień fatimskich, a następnie została odprawiona Uroczysta Msza Święta, która stała się sposobnością do dziękczynienia Panu Jezusowi za dar pielgrzymowania, zarówno tego fizycznego, jak i duchowego. Po uczcie duchowej odbyło się ognisko, rozmowy przy wspólnym stole, śpiewy, bycie tak po prostu razem, gdzie jako Grupa Biała świętowaliśmy nasze dotarcie do celu, naszą wytrwałość. Spotkanie zakończyliśmy wspólną modlitwą oraz odśpiewaliśmy ,,Cichy zapada zmrok” trzymając się za ręce... Życząc sobie dobrej, błogosławionej nocy i że spotkamy się na Grupie Białej im. Św. Jana Pawła II w przyszłym roku.
,,Nasz wędrowanie, Panie nasz, nasze upadanie, Panie nasz, nasze powstawanie, Panie nasz Twoje miłowanie Jesteś dla nas żeglarzy, jak gwiazda zaranna, Tobie śpiewamy radosne Hosanna. Jesteś dla nas pielgrzymów, jak burzy ustanie, Jesteś drogą co nam przez Ojca jest dana” (M. Szcześniak Moje wędrowanie).